WYCIECZKA DO TORUNIA I BYDGOSZCZY

W dniach: 17-19 kwietnia 2018 roku uczniowie klas trzecich i czwartych wybrali się wraz ze swoimi  opiekunami na wycieczkę .

We wtorkowy poranek,  ze łzami w oczach, opuścili ramiona ukochanych rodziców, ruszając na podbój Torunia i Bydgoszczy. Pierwszym celem podróży było miasto Mikołaja Kopernika. To właśnie tutaj zobaczyli dom, w którym urodził się słynny twórca teorii heliocentrycznej i  odwiedzili  Planetarium. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta w Domu Legend Toruńskich, gdzie wyjątkowa mieszczka toruńska przedstawiła najsłynniejsze opowieści związane z jej regionem. W Muzeum Piernika uczniowie samodzielnie piekli aromatyczne ciasteczka. Wielkie niezadowolenie wywołała informacja, iż są one niejadalne!

Drugiego dnia niezwykłej eskapady uczestnicy odwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W tym miejscu mogli eksperymentować i wykorzystać swoją wiedzę w praktyce.  Udali się także do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.  Była to fascynująca podróż do tajemnic świata papieru i druku. Uczniowie sami próbowali swoich sił w kaligrafii a także poczuli smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. Wiele emocji  dostarczyła wizyta w dawnej sali lekcyjnej i próba pisania prawdziwym gęsim piórem maczanym w atramencie.

Ostatnim miejscem, do którego  dzieci dotarły była Bydgoszcz. Tutaj pierwszą atrakcją stanowiło czerwone krzesło znane uczniom z lektury Andrzeja Maleszki pt. „Magiczne drzewo”. Siadając na nim, wypowiadali swoje marzenia, licząc , iż stanie się tak, jak w książceJ  Następnie odwiedzili Muzeum Mydła i Historii Brudu, w którym m.in.. własnoręcznie wykonali wonne mydła.  Centrum Bydgoszczy zwiedzili interaktywnie w oparciu o grę miejską, której celem było znalezienie Bydgoskiego Skarbu.

W czwartkowy wieczór wycieczka dobiegła końca. Na pełnych wrażeń uczniów czekali stęsknieni rodzice. To były niezwykłe trzy dni spędzone w aktywny sposób.

Ciekawe dokąd udamy się w przyszłym roku?

DNI JĘZYKÓW OBCYCH

W  tym roku szkolnym uczniowie mogli wykazać się  swoją wiedzą i umiejętnościami  z języka angielskiego i niemieckiego podczas Dni Języków Obcych .

Nauczyciele językoznawcy przygotowali  wiele atrakcji. Szkolne korytarze zostały przyozdobione samodzielnie wykonanymi plakatami reklamującymi kraje anglojęzyczne i niemieckojęzyczne. Z wielkim zainteresowaniem spotkały się kaligramy – słowa przedstawione za pomocą obrazka – wykonane przez uczniów klas pierwszych i drugich.

W ramach obchodów Dni Języków Obcych uczniowie klas trzecich i czwartych odwiedzili Escape - Raum (escape room), w którym musieli rozwiązać nie tylko krzyżówkę w języku niemieckim, ale również inne zagadki logiczne, a także odgadnąć szyfry do kłódek, na które zamknięte były tajemnicze skrzynki. Zabawie towarzyszyło mnóstwo emocji oraz pozytywny duch rywalizacji, ponieważ liczył się czas pobytu w pokoju zagadek. Jednak najważniejszym celem takiej formy zabawy językowej było kształtowanie umiejętności współpracy w grupie i poszanowania odmiennego zdania czy pomysłu. Uczniowie mieli także możliwość zaprezentowania swoich talentów aktorskich , biorąc udział w Wiosennym  Konkursie Recytatorskim. W tym roku podzielony był na dwa bloki językowe: angielski i niemiecki.

Klasy czwarte przystąpiły także do  szkolnego  i ogólnopolskiego  konkursu z języka angielskiego.

Zwieńczeniem święta języków obcych był quiz o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, w którym wzięły udział reprezentacje klas trzecich i czwartych .

Dodatkową niespodzianką okazało się przedstawienie pt. "Aschenputtel" przygotowane przez koło języka niemieckiego prowadzone przez panią Renatę Ćwik. Jeszcze większe emocje wywołało to samo przedstawienie, w polskiej wersji językowej, odegrane przez nauczycieli Promyka.

Dziękujemy uczniom za udział w szkolnych konkursach językowych oraz za przygotowanie prac plastycznych, które wprowadziły międzynarodowy akcent na  szkolnych korytarzach.

TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

W dniach: 19-23 lutego 2018 roku w naszej szkole świętowaliśmy Tydzień Języka Polskiego.  Punktem kulminacyjnym obchodów był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Codziennie w szkole odbywały się różne zmagania polonistyczne, podczas których uczniowie wykazywali się swoją wiedzą . Niektóre konkurencje były indywidualne, inne wymagały zgranej pracy zespołowej. Pierwszego dnia uczniowie klas trzecich i czwartych walczyli o tytuł „Mistrza Ortografii” i „Mistrza Pióra”. We wtorek wielką przyjemność sprawiło im poszukiwanie błędów w pracach innych uczniów, najlepsi otrzymywali odznakę „Językowego Detektywa”. Tego dnia przeprowadzony został także konkurs recytatorski , który licznie zgromadzonej publiczności dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Przez kolejne trzy dni  odbywały się turnieje drużynowe. Wymagały  one od reprezentantów klas nie tylko prezentowania swoich umiejętności , ale także współdziałania.  Dzięki wykorzystaniu multimedialnych programów komputerowych, zadania stawiane przed konkurującymi  grupami zyskały na atrakcyjności. W ten sposób uczniowie, niczym średniowieczni rycerze, walczyli o tytuł „Rycerza – językoznawcy” , trudzili się wymawiając „Łamańce językowe”  czy też rozpoznawali  znane związki frazeologiczne.

Reasumując, to był niezwykle intensywny tydzień, ale w ocenie uczniów warto był się tak trudzić.

KONCERT NOWOROCZNY

9 stycznia 2018 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza odbył się Koncert Noworoczny  w wykonaniu uczniów Niepublicznej OSM I stopnia ”Promyk” i Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia "Muzyczny Promyk" .

Licznie przybyli goście zostali przywitani przez ciepło ubrane dzieci „mroźną”, zimową piosenką. Po chwili nastąpiła jednak zmiana nastoju i wraz z pojawieniem się na głowach wykonawców srebrnych błyszczących kapeluszy , zabrzmiały karnawałowe rytmy. Prezentowane na scenie piosenki, układy choreograficzne, tańce i mistrzowska gra na instrumentach, zachęciły gości do wyrażania swojego zadowolenia głośnymi brawami. Niezwykłym doznaniem dla młodych muzyków była gra u boku swoich mistrzów, bowiem pedagodzy towarzyszyli na scenie  podopiecznym, aktywnie ich wspierając. Finałowym utworem był „Marsz Radetzkiego” J. Straussa w wykonaniu zespołu instrumentalnego złożonego z nauczycieli szkoły muzycznej.

To był wyjątkowy wieczór. Zachwycający byli młodzi wykonawcy, którzy bez widocznej tremy, zaprezentowali się na scenie . Ogromne brawa i podziękowania należą się ich opiekunom, dzięki którym mogliśmy przeżyć te niezapomniane chwile.

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

9 grudnia 2017 roku szkoły „ Promyk”  otworzyły podwoje dla swoich przyszłych adeptów.  Na przybyłych gości czekało wiele atrakcji.  Było kolędowanie w wykonaniu wszystkich uczniów, chętnie wspieranych przez towarzyszących im rodziców. Opiekunowie mogli wysłuchać wykładu pani  Doroty Zawadzkiej na temat trollowania. W tym czasie dzieci zajęły się pieczeniem i dekorowaniem pierniczków, dzięki czemu szkolne korytarze wypełnił aromatyczny zapach przypraw korzennych.  Wielu przyjemności dostarczył przybyłym gościom kiermasz, na którym można było nabyć piękne stroiki świąteczne lub posilić się smakowitym ciastem.


WYJŚCIE DO FILHARMONII

27 listopada 2017 roku uczniowie klas czwartych wybierają się na spektakl  tetralno – muzyczny zatytułowany „ Góra – dół – być jak Karłowicz”.

SPOTKANIE Z KARŁEM DŁUGONOSEM

21 listopada 2017roku klasy 0-IV gościły w teatrze  Uckermärkische Bühnen w Schwedt , uczestnicząc w przedstawieniu przedpremierowym baśni bożonarodzeniowej zatytułowanej „ Karzeł Długonos”.

Jest to „baśń o przyjaźni i nikczemności, o zmysłach i zmysłowości, a także o tym, że odwaga do zmian może dać szczęście. Do odważnych należy świat! A więc uwierzcie w siebie!…..

Niewątpliwym atutem spektaklu jest interesująca fabuła , ciekawa scenografia i fakt, iż dominującym językiem na scenie jest niemiecki. Mimo bariery językowej, uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy gęsi Mimi i jej ukochanego Jakuba, którzy za swoją pychę i brak kultury ponieśli zasłużoną karę.

Wspomnienie z apelu z okazji Święta Niepodległości - kliknij!

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

„ Ja to mam szczęście, że w tym momencie

Żyć mi przyszło  w kraju nad Wisłą.

Ja to mam szczęście…”

10 listopada 2017 roku najstarsze klasy z naszej szkoły przygotowały montaż słowno – muzyczny z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Była to bardzo wzruszająca uroczystość. Młodzi aktorzy, w przystępny dla widzów sposób, przedstawili trudne dla Polaków chwile, gdy ich ojczyzna zniknęła na wiele lat z mapy Europy. Scenki dramowe przeplatały się z pięknymi deklamacjami, utworami muzycznymi wykonywanymi przez samych uczniów i pieśniami patriotycznymi. Nastrojowa dekoracja i fabuła sprawiły, iż widzowie w skupieniu  i ze zrozumieniem uczestniczyli w akademii.

Następnie wszyscy uczniowie udekorowali kontury Polski biało- czerwonymi serduszkami.

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie klas czwartych mają zaszczyt zaprosić  młodszych kolegów  na montaż słowno- muzyczny z okazji Dnia Niepodległości zatytułowany „Droga do wolności”, który odbędzie się 10 listopada 2017 roku o godzinie 12.00 w auli szkolnej na pierwszym piętrze.

Obowiązuje strój galowy.

MISTRZOSTWA W PŁYWANIU

27 października 2017 roku wybrani uczniowie brali udział w 4. Mistrzostwach Szczecina dla Dzieci w Pływaniu. Nasi reprezentanci wypadli znakomicie. Niektórzy wrócili z medalami na szyi!

Oto oni:

- Katarzyna Gabryel z klasy IIIb zajęła I miejsce w kategorii:  Dziewczęta , 25 metrów, styl grzbietowy

-Mikołaj Chajnowski z klasy III b, zajął III miejsce w kategorii: Chłopcy, 25 metrów, styl grzbietowy

- Agata Rafałowicz z klasy IV b, zajęła II miejsce w kategorii:, Dziewczęta , 25 metrów, styl dowolny

- Franciszek Matusiewicz z klasy IIIa, zajął III miejsce w kategorii : Chłopcy, 25 metrów, styl dowolny.

Gratulujemy wszystkim pływakom i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

KONKURS HALLOWEEN’OWY

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do oddawania głosów w konkursie NA NAJBARDZIEJ ORYGINALNĄ OZDOBĘ HALLOWEEN’OWĄ! Na wszystkich uczestników czekają nagrody, a najlepsze prace zostaną dodatkowo nagrodzone. Wszystkie prace zdobią szkolne korytarze.

Oglądajcie, oceniajcie i głosujcie!

WIZYTA W OPERZE

25 października 2017 roku uczniowie z klas I-III wybrali się Opery na Zamku na interaktywny spektakl zatytułowany „ Ngoma - tańczący słoń”. Tytułowy bohater sztuki twierdzi, że jeśli się coś kocha i czegoś pragnie, to na pewno można to osiągnąć. Jego pasją jest taniec.  Razem z Ngomą  wielką moc i radość tańca mogą odkryć też widzowie, wielokrotnie zachęcani przez bohaterów spektaklu do radosnych pląsów  na scenie.

Tańczyć może każdy, jeśli tylko chce. Warto poszukać rytmu w sobie!

PROJEKT „PROMYK I PIENIĄDZE”

Z edukacją finansową w wymiarze teoretycznym, a także praktycznym dzieci powinny mieć do czynienia już od najmłodszych lat. Zresztą to powszechna opinia pośród najważniejszych instytucji gospodarczych na świecie.

Mając na względzie powyższą tezę,  we wrześniu bieżącego roku nasza szkoła przystąpiła do projektu „ Promyk i pieniądze”, którego celem była realizacja zajęć z pobudzania przedsiębiorczości  i  rozwijania   świadomości o finansach i gospodarce. Podjęliśmy współpracę z Oddziałem NBP w  Szczecinie usytuowanym przy ulicy Starzyńskiego. W nim też gościliśmy w dniach: 23 i 24 października 2017 roku na warsztatach, podczas których  uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy na temat finansów i roli pieniądza w codziennym życiu.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

17 października 2017 roku powitaliśmy w szeregach naszej szkoły, uczniów klas pierwszych. Zanim najmłodsi adepci zostali pasowani przez Panią Dyrektor Helenę Grzywacz, musieli się wykazać odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, a także złożyć uroczyste ślubowanie w języku polskim i angielskim. Uczniowie klas drugich i trzecich przygotowali na tę okazję program artystyczny, a humorystyczny test przeprowadziła uczennica z czwartej klasy. Po pozytywnym zdaniu egzaminu każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkową sowę. Następnie rodzice złożyli uroczyste ślubowanie, odczytując wiersz pt. „Rodzice na medal”.

Na koniec pasowania wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na smakowity poczęstunek. Powodzenia Pierwszaki!

PROJEKT „PROMYK I PIENIĄDZE”

23 i 24 października 2017 roku, w ramach projektu „ Promyk i pieniądze”, realizowanego pod patronatem Narodowego Banku Polskiego uczniowie naszej szkoły udają się na warsztaty do siedziby banku przy ul. Starzyńskiego.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

11 października 2017 roku nasi pierwszoklasiści , w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania, wzięli udział w warsztatach z programowania. Zajęcia dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych emocji, szczególnie ,że w rozwiązywaniu zadań pomagał im mały, ale bardzo sprytny robot Ozobot.

WIZYTA W MUZEUM NARODOWYM

10 października 2017 roku czwartoklasiści wybrali się do Muzeum Narodowego na lekcję pt. „ W afrykańskiej wiosce”. Oprowadzała ich pani Dorota, która w bardzo interesujący sposób przedstawiła  ciekawostki związane z Czarnym Lądem. Wielu emocji dostarczyła opowieść o afrykańskich maskach i możliwość przymierzenia jednej z nich.

Na koniec spotkania uczniowie zasiedli pod wielkim baobabem, by podsumować te niezwykłe zajęcia.

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

„Dziś ślubowania nadszedł już czas,

pierwszy egzamin na ucznia zdasz.

Rodzice nasi są tutaj z nami,

żeby egzamin był dobrze zdany!”

Zapraszamy Rodziców pierwszoklasistów na  uroczyste Pasowanie, które odbędzie się 17 października 2017 r. o godz. 16.00 w auli szkolnej.

KONKURSY KURATORYJNE

Znamy już terminy eliminacji szkolnych do Konkursów Przedmiotowych dla Uczniów Szkół Podstawowych Województwa Zachodniopomorskiego.

16 października o godz. 10.00  - Konkurs Języka Polskiego

16 października o godz. 13.00 - Konkurs Matematyczny

17 października o godz. 10.00 - Konkurs Języka Angielskiego

17 października o godz. 13.00 - Konkurs Języka Niemieckiego

WIZYTA W MUZEUM KLAS CZWARTYCH

10 października2017 roku uczniowie klas czwartych wybierają się do Muzeum Narodowego na lekcję pt. „ W afrykańskiej wiosce”.  Ciekawa tematyka i wyjątkowa prowadząca to gwarancja ciekawie i efektywnie spędzonego czasu.

WYPRAWA DO WARSZAWY!

27 września 2017 roku klasy trzecie i czwarte wybrały się na trzydniową wycieczkę do stolicy. Program eskapady prezentował się imponująco!

Uczniowie odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, zwiedzili warszawską Starówkę, uczestniczyli w prelekcjach w Centrum Pieniądza. Wyjątkowe chwile spędzili w Łazienkach Królewskich i Zamku Królewskim. Chłopcom szczególnie utkwiła w pamięci wizyta na Stadionie Narodowym. Zresztą oddajmy głos samym uczniom:

„ Na wycieczce w Warszawie najbardziej podobały  mi się Łazienki Królewskie. Było tam dużo wiewiórek, pawi i innych ptaków.”

„ Pamiętam, że król Stanisław, gdy chciał dać swoim gościom znać , że pora kończyć obiad , kazał podawać do stołu suszone śliwkiJ”

„Myślę, że innym dzieciom też się podobało i , że wszyscy przeżyli to samo co ja.”

„ Selfie na stadionie w Dniu Chłopaka – to jest to!”

Ciekawe dokąd wybierzemy się wiosną?

EDUKACJA FILMOWA W „PROMYKU”

Od kilku lat uczniowie naszej szkoły systematycznie uczestniczą w ogólnopolskim przedsięwzięciu - Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, do którego przyłączyło się szczecińskie kino „Pionier”.

Edukacja filmowa to projekt, który realizowany już ponad 10 lat. Zaczął się od spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem  comiesięczne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały w około czterdziestu miastach. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiane są  podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych.

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Należą także do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

FESTYN RODZINNY

16 września 2017 roku zgodnie z tradycją naszej szkoły  uczniowie, ich rodzice i nauczyciele spotkali się przy ul. Tenisowej na Sportowym Festynie Rodzinnym.

Zdrowej rywalizacji towarzyszyła wyśmienita zabawa. Konkurencje przygotowane przez nauczycieli w-f, jak zwykle, dostarczyły wielu pozytywnych emocji  i niekontrolowanych salw śmiechu. Po intensywnym wysiłku fizycznym można był wzmocnić swoje ciało przepyszną, pieczoną kiełbaską .

Reasumując, integracja połączona z dobrą zabawą, strawą i odrobiną trudu sprawiła, iż piknik, w opinii uczestników, był udanym przedsięwzięciem! 

UROCZYSTE  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

1 września 2017 roku w auli Akademii  Morskiej uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Promyk Szkoła jak Dom” i Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stpnia "Promyk" rozpoczęli nowy rok szkolny 2017/2018.

Nieco przerażeni, troszkę rozleniwieni, smagnięci wakacyjnym słońcem dzielnie stawili się o 11.00, by przy wtórze wspólnego radosnego śpiewu powitać dawno niewidzianych kolegów i grono pedagogów. Po części oficjalnej obfitującej w pełne ciepła i pozytywnej energii  mowy, wszyscy udali się do szkoły. Tam, w kameralnym gronie, spędzili mile chwile w swoich salach. Szczególnie zaciekawieni byli czwartoklasiści, którzy w nowym roku szkolnym rozgościli się na drugim piętrze budynku. Okazało się, że czeka na nich wiele przyjemnych niespodzianek.

Drogie „Promyki”, w nowym roku szkolnym życzymy Wam samych sukcesów i zadowolenia z osiągniętych przez Was wyników!

Znajdź nas na Facebook
Facebook